Obchody Dnia Dziecka Utraconego we Wrocławiu

Wrz 21, 2013   //   by fundacja   //   Aktualności Fundacja  // 

15 października, w dzień wspomnienia dzieci nienarodzonych i wcześnie zmarłych, w kościele św. Antoniego przy ul. Kasprowicza we Wrocławiu odbywa się specjalne spotkanie. 

Poradnia Rodzinna „Antoni”, Franciszkański Zakon Świeckich oraz Fundacja „Evangelium Vitae” zapraszają na:
 – 18.00 na Różaniec w intencji rodziców przedwcześnie zmarłych dzieci oraz na:
– Mszę św. o 18.30, po której rodziny dotknięte śmiercią dziecka otrzymają indywidualne błogosławieństwo.
– ok. 19.30 w salkach katechetycznych, przy kawie i herbacie, będzie można wysłuchać kilku niedługich prelekcji:  Pani Wiesława Stefan, pedagog i ter
apeuta NEST, przedstawi wykład poświęcony możliwościom otrzymania pomocy psychologicznej w przeżywaniu utraty dziecka, natomiast o tym „Jak medycznie pomóc parom po stracie” opowie Naprotechnolog.

 W ramach spotkania będzie okazja do rozmowy z doradcami i osobami duchownymi.

 Całość zakończy krótka adoracja i odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego. Prosimy przynieść znicze lub świece.

 Jak zrodził się pomysł wspólnego przeżycia październikowego wieczoru?

 – Kiedy sami straciliśmy dziecko, szukaliśmy miejsca w naszym mieście, gdzie odbywałyby się 15 października podobne spotkania, ale nie znaleźliśmy. Może gd

zieś takie inicjatywy się zrodziły, ale my o nich nie słyszeliśmy. Postanowiliśmy więc sami coś zorganizować – wspomina Magda Krajewska, będąca zarazem pedagogiem i doradcą życia rodzinnego. Dodaje, że w niektórych miastach istnieje zwyczaj wypuszczania w Dzień Dziecka Utraconego ulatujących ku niebu baloników.

 – U nas pojawią się znicze, które naszym zdaniem lepiej wyrażają sakralny, duchowy wymiar naszego spotkania – mówi. Oprócz modlitwy wypełnią je jednak wspomniane wykłady (podczas których poruszony zostanie także temat naprotechnologii) i rozmowy w przyjaznej atmosferze.

 – Dopóki sama nie doświadczyłam poronienia i nie zaczęłam o tym głośno mówić, właściwie nie znałam tego problemu – dodaje M. Krajewska. – To wciąż jest jeszcze temat tabu. Czasem ludzie przychodzą do poradni z różnymi sprawami, a dopiero z czasem okazuje się, że mają za sobą utratę dziecka, której nie przeżyli we właściwy sposób, i to jest źródłem kolejnych problemów. W czasie pierwszego takiego spotkania r

ok temu my z mężem również podzieliliśmy się naszym doświadczeniem, zachęcając do przeżycia żałoby po stracie dziecka, do skorzystania – jeśli to możliwe – z urlopu macierzyńskiego, zorganizowania pogrzebu.

Zapraszamy.

Comments are closed.

Naprotechnologia - leczenie niepłodności